21. novembra 2014

Napísala Mama Kami: Brandon Sanderson - MISTBORN: Finální říše

Zdroj: www.talpress.cz
Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno kráľovstvo. Pripomína vám to rozprávku? Miesto dobrého kráľa a krásnej kráľovnej tu však panoval krutý diktátorský Pán Vládca a z neba padal popol.

"Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí skaatové v nelidských podmínkach a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Pána Vládce."

Všetko je sivé, bez života, otroci - skaatovia pracujú a umierajú v službách šľachtických rodov. Do hry vstupuje Kelsier, bývalý otrok, ktorý sa stáva symbolom povstania a rozhodne sa všetko zmeniť. Postupne okolo seba zhromažďuje elitu podsvetia a buduje armádu. Kelsier nie je obyčajný človek, má schopnosť allomancie, čiže vie "spaľovať" kovy a zlepšovať tak svoje schopnosti ako sú sila, zrak, sluch, schopnosť ovládať a ovplyvňovať iných. Allomancia je typická pre mistbornov, ktorí slúžia Pánovi Vládcovi pod dohľadom skoro neporaziteľných inkvizítorov. Kelsier a jeho ľudia, z ktorých mnohí tiež disponujú allomanciou, spriadajú tajné plány na zvrhnutie Pána Vládcu a oslobodenie skaatských otrokov spod nadvlády. Kľúčovou postavou celej akcie sa stáva zlodejka Vin, ktorej allomatické schopnosti objaví Kelsier náhodou. Vin je zvláštne dievča, vyrástla v zlodejskom klane a nikomu neverí. Pod Kelsierovým vedením absolvuje výcvik a preniká v prestrojení medzi šľachtu. Hra sa môže začať...

Spomínala som už niekedy, že Sanderson je kráľ? Kniha sa čítala úplne parádne a autor napísal šťavnatú fantasy odohrávajúcu sa v originálnom prostredí s výborne vypracovanými postavami. Nudiť sa nebudete ani náhodou. Akcia ide jedna za druhou, dej je plný zvratov a prekvapení, nechýbajú intrigy a vtipné situácie a dokonca je tam aj štipka romantikuš. Príbeh nekončí jednou knihou, pokračuje v knihe Mistborn: Pramen povýšení, Mistborn: Hrdina věku a Mistborn: Poselství práva. Touto sériou si autor získal navždy moje sympatie a čestné miesto v mojej knižnici.

KONIEC

Brandon Sanderson - MISTBORN: Finální říše

Napísala Mama Kami

Súvisiace:

Send to Kindle

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára