22. októbra 2013

Neil Gaiman: Nikdykde

Neil Gaiman: Nikdykde
Zdroj: www.polarissf.cz
Počuli ste už niekedy Gaimana rozprávať? Kto ešte nie, môže to napraviť napr. TU. Píše úplne tak isto. Rozvážne, príjemne, láskavo. Dokonca aj drsné a kruté scény vyznievajú jemnejšie a prijateľnejšie. Preto aj pre túto knihu platí, že cesta je cieľom.

Dej je veľmi jednoduchý. Ide len o priamočiare putovanie od indície k indícii, až k záverečnému rozuzleniu. Ale ten svet, ktorým sa putuje, osoby a obsadenie, ten štýl rozprávania. To všetko stojí za to. A tí, ktorí budú mať záujem, sa dostanú do úžasného sveta plného fantázie, farieb, živých miest a roztodivných postavičiek. Našinec, ktorý sa nevyzná príliš dobre v Londýne a pozná miestne názvy, štvrte a zákutia, príde síce o časť toho kúzla, ale aj tak má stále čo obdivovať. Miestami môže pôsobiť mierne rušivo kostrbatý preklad, v ktorom sa napr. Tower Bridge volá Most u Toweru, ale na to sa dá rýchlo zabudnúť. Gaiman nezaprel svoj pôvod a nešetrí suchým humorom.

Nikdykde je jedna z najlepších kníh, ktorú som doteraz čítal a zároveň patrí k malej hŕstke tých, ktoré vo mne zanechali hlbší dojem. Tentokrát pozitívny a príjemný. Myslím, že by ste ju mali skúsiť aj keď nepatríte medzi fanúšikov mestskej fantasy, alebo fantasy všeobecne.

Hodnotenie: 4,9/5

Originálny názov: Neverwhere
Autor: Neil Gaiman
Preklad: Ladislava Vojtková
Vydavateľ: Bohuslav Svoboda - POLARIS
Rok vydania: 2006
Väzba: hardback
Jazyk: Český
Počet strán: 303
ISBN: 80-7332-086-X
Kupujte v Artfore.
Viac info na Legii.

Súvisiace:
O tom, ako si budem musieť znovu prečítať Amerických bohov

Send to Kindle

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára