21. decembra 2012

eFantázia vol. 01

eFantázia vol. 01
Zdroj: www.palmknihy.sk
Fantázia is back... Znovu... Tentokrát v elektronickej verzii a v podobe zbierky poviedok. Začul som aj nejaké zákulisné info o plánovanej publicistike, ale radšej si počkáme na ďalšie vydania. Zatiaľ budú stačiť aj poviedky, ktoré síce nezískali žiadne ocenenie v Cene Fantázie, ale organizátorom je ľúto nechať ich zapadnúť prachom.

Na rozdiel od jedinej slovenskej eČasopisovej konkurencie sa za eFantáziu platí. Odmenou bude veľmi dobre spracovaná eKniha resp. eČasopis a takmer žiadne chyby a preklepy (tiež na rozdiel od konkurencie). Ďalšou výhodou je, že sa dá zohnať hneď v niekoľkých rôznych formátoch pre všetky typy čítačiek a svoj mrzký peniaz môžete utratiť v rôznych e-shopoch. Odporúčam samozrejme Palmknihy.sk pretože som jednak kindlista a jednak sú Palmknihy proste naj :o).

V prvom čísle nájdete 6 poviedok a ukážky z románov Ďura Červenáka a Jany Plauchovej. Vykecám pointu hneď na začiatku: Červenákov úryvok zo Zlatíčka Arkony je to najlepšie z celej knihy. Ukážka z knihy Nula kelvinov nie je až taká dobrá ako Ďurov text, ale veľa jej k tomu nechýba. S poviedkami je to už o niečo horšie. Je cítiť, že je to už tretí zber (prvý vyšiel samozrejme v zbierke Fantázia 2011 a ten druhý v knihe Utekajme, už ide!) a niektoré poviedky radšej mali ostať doma v šuflíku.

Ján Gálik sa vo svojej poviedke Poskladaj si svojho robota zaoberá zmyslom života. Filozofovať necháva robotov na jedno použitie a nevyhne sa ani Bohu. Moja šálka čaju to nie je, ale nebola to žiadna katastrofa.
Tú (katastrofu) nám dodal Henrich H. Hujbert. Prosba Bohyne by sa asi chcela podobať na slovanské fantasy a la Červenák, ale nedarí sa jej to ani trošičku. Autor sa vo svojom lingvistickom cvičení vyžíva natoľko, že rôzne archaické výrazy pchá aj tam, kde nemajú čo hľadať. Mýli si pojmy s dojmami a absenciu poriadneho príbehu sa snaží zakryť používaním kvetnatého jazyka, ktorý ale vôbec neovláda. Poviedka o krátkom boji s lovcami drakov sa tak rozrástla do obrovských a úplne nečitateľných rozmerov. Tadiaľto cesta rozhodne nevedie.
Giselle Juraja Kaščáka nás zavedie do bezútešnej budúcnosti, v ktorej sa všetci živia tatrgélom a len niekoľko anarchistov si ešte pestuje skutočné potraviny. Odtiaľto je to už len klasický boj proti domnelému tyranovi s bežným koncom. Prostredie zaujímavé, príbeh nie príliš nápaditý, ale má spád a dobre sa číta.
Už ste niekedy dostali kopačky napriek tomu, že vás váš partner naozaj ľúbil, ale z nejakého dôvodu zmenil zo dňa na deň názor a celý rozchod bol veľmi podozrivý a nechcelo sa vám veriť, že vám hovorí úplnú pravdu? Stanislav Prostinák vám spolu s Nathalie povie ako to možno v skutočnosti bolo. A pre nás cynikov: ulepený blábol o mladom chalanovi, ktorý mal pred sebou celý život, ale radšej sa ľutoval a rýpal vo vlastnej bolesti.
In te, Domine, speravi... V teba, pane, veríme... áno správne, temný stredovek, inkvizícia, hon na čarodejnice, mučeníčko, upaľovaníčko a zaujímavá myšlienka na záver. Škoda, že Matúš Mikšík potreboval zbierku rôznych klišé, aby sa k nej prepracoval.
Keď začne doma rebelovať bežný pubertiak a vydá sa do sveta na skusy, tak sa toho až tak veľa nestane. Ale ak to isté urobí potomok národa, o ktorého existencií takmer nikto nevie a ktorého vlastnosti poskytnú mocným tohto sveta rôzne výhody pri vedení vojen a mocenských hrách, je to dosť veľký prúser. To ale Sumiko od Zuzany Javorovej netuší a bude to musieť pocítiť na vlastnej koži. Neurazí, nenadchne, neprekvapí...

A to je všetko. Je to dobrý začiatok, ale na zlepšovanie ostáva ešte dostatok priestoru. Ja osobne sa prihováram aj za nejakú tú publicistiku (pokiaľ možno bez Ferka) a som zvedavý na ďalšie číslo.

Hodnotenie: 3/5 (+1 povzbudivý za kvalitné spracovanie, širokú podporu formátov a absenciu Miloša Ferka)

Vydavateľ: Fantázia media, s.r.o.
Rok vydania: 2012
Počet strán: Kindle sa na čísla strán nehrá
Formát: eKniha
Jazyk: Slovenský
ISSN: 1338-8592

V upravenej (a teda oveľa lepšej) verzii vyšlo aj na Fandome.

Súvisiace:
eFantázia vol. 02

Send to Kindle

2 komentáre:

  1. Môjmu príspevku sa ušla iba jedna veta, ale ďakujem za ňu – vzhľadom na množstvo štylistických chýb a chýb formátu, ktoré sa nedopatrením dostali do mojej ukážky, ale vo vydanej verzii nie sú, je hodnotenie “nie je až taká dobrá ako Ďurov text, ale veľa jej k tomu nechýba” skvelé. :-)

    OdpovedaťOdstrániť