24. októbra 2014

Napísala Mama Kami: Jana Maffet Šouflová - Svitky z Londýnskeho mostu

Zdroj: www.straky.cz
Priznávam, že táto kniha ma uchvátila na prvý pohľad. Obálka je neprehliadnuteľná a kreslila ju sama autorka, ktorá je zároveň aj skvelá ilustrátorka. Obálky, ktoré vytvorila, zdobia aj mnohé knihy v mojej knižnici. No dobre a teraz sa idem venovať knihe.

Dej sa odohráva v stredovekom Londýne, za miesto činu si autorka vybrala, ako už prezrádza samotný názov Londýnsky most. Ústrednými postavami sú konstábel Thomas Collingham, strážca poriadku na moste a Lionel z Glastonbury, lekár a koronér. Obidvaja mi boli hneď od začiatku mimoriadne sympatickí. Knihu tvorí krátky úvod, v ktorom sa dozvedáme, ako sa Thomas ocitol v úlohe konstábla a ako sa zoznámil s Lionetom. Jadro tvoria štyri zvitky - štyri príbehy z Londýnskeho mostu, kde svoj šarm naplno prejavia naši hrdinovia. Záver knihy tvorí krátky epilóg a historický prehľad, v ktorom autorka približuje čitateľom skutočné historické miesta, osoby, rody a udalosti spomínané v knihe. Z deja nechcem priveľmi prezrádzať, lebo verím, že kniha si nájde svojich čitateľov. Tak aspoň stručne.

Prvý zvitok: Případ desatora smrtí
Prvý prípad, ktorý rieši Thomas v úlohe konstábla a Lionet mu sekunduje ako koronér. Na moste sa nájde mŕtvola bez hlavy. Thomas a Lionet prípad pomaly riešia, ale podozriví stále pribúdajú... skvele prekombinovaný príbeh, musím povedať, že som ešte nečítala prípad o mŕtvole, ktorá by mala takú smolu a jedna vražda toľko "spolupáchateľov". Z čoho samozrejme autorka vytvorila množstvo komických a bizarných situácií.

Druhý zvitok: Případ kočky, která konala zázraky
Na tomto prípade som sa výborne bavila, páchateľom domnelej vraždy bola totiž koza, ktorá bola za to náležite súdená a obhajca bol ctihodný Lionet. Dôležitú úlohu v celom príbehu zohráva pani Eufémia, kostolná mačka, ktorej patrí výsadné postavenie v kostole Sv. Thomasa. Nebojte sa, neprezradila som veľa, všetko sa to opäť geniálne zamotá.

Tretí zvitok: Případ ohnivého Salamandra
Ako som sa dočítala v historickom prehľade, predlohou pre tento zvitok bol požiar v roku 1212, ktorý zachvátil Southwark a podľa legendy pri ňom zahynulo viac ako tri tisíc ľudí. Autorka samozrejme udalosť upravila a vznikol ďalší zaujímavý prípad.

Štvrtý zvitok: Případ pěti tančícich nebožtíku
Presne v tejto časti mi začalo byť ľúto, že kniha pomaly končí. V tomto príbehu ku dvojici Thomas - Lionet pribudne pár zaujímavých postáv, ktoré musím určite spomenúť. Drsný muž s dievčatkovským menom Liliwen je skrátka vynikajúca postava. Story okolo jeho osoby ma dosť prekvapila a výborne zapadla do deja. V tomto zvitku tiež dostala viac priestoru postava Padrigy - Lionetovej gazdinej, ktorá je síce spomínaná aj v predchádzajúcich zvitkoch, ale až tu sa odhalí jej osobnosť... práve okolo nej sa odvíja dej tohto posledného zvitku. Do popredia tu tiež vystupuje Weylin - hudobník, ktorý často nudí Thomasa nekonečnými baladami. V jeho prípade určite platí príslovie - tichá voda, brehy myje.

Pre mňa bola táto kniha veľmi príjemným čítaním, stredoveký Londýn, skvelé postavy, detektívne zápletky s nečakaným rozuzlením, čierny humor a nádych fantastiky a ako bonus krásna obálka a celková úprava knihy. Kniha je ilustrovaná kresbami, ktoré sa k nej hodia a efektne ju dopĺňajú. Na začiatku každého zvitku je prehľad nových postáv, ktoré do príbehu pribudnú. Na záver každého zvitku je zasa správa písaná šerifským úradom, ktorá popisuje udalosti v zvitku, prípadných vinníkov, motív a trest, ktorý vinníkov neminie... Veľmi zábavné boli tiež Thomasove rozhovory s duchom Londýnskeho mostu a ako čerešnička na torte bola hlava Williama Wallacea pribitá na vstupnej bráne, ktorá sa občas s Thomasom hádala. Celkové zavŕšenie knihy bolo dosť prekvapivé a nečakané. Ale to nech si radšej každý prečíta sám. Mňa to rozhodne veľmi pobavilo.

Dúfam, že sa s postavami Thomasa Collinghama a Lioneta z Glastonbury stretneme v ďalšej autorkinej knihe.

Jana Maffet Šouflová - Svitky z Londýnskeho mostu

Napísala Mama Kami

Súvisiace:
Napísala Mama Kami: Ethan Cross - Pastýř smrti
Napísala Mama Kami: Nacuo Kirino - Out
Napísala Mama Kami: Robert Kirkman, Joy Bonansinga - The Walking Dead: Vzestup Guvernéra
Napísala Mama Kami: Nacuo Kirino - Zrůda
Napísala Mama Kami: James Dashner - Labyrint: Útěk
Napísala Mama Kami: Brandon Sanderson - Metalurg
Napísala Mama Kami: Jonathan Stroud - Prvá kniha prípadov agentúry Lockwood a spol.: Vreštiace schodisko
Napísala Mama Kami: Ondrej Herec - Netvor
Napísala Mama Kami: Brandon Sanderson - MISTBORN: Finální říše
Napísala Mama Kami: Ursula Poznanski - Saeculum
Napísala Mama Kami: Ursula Poznanski - Pět
Napísala Mama Kami: Anthony Horowitz - Dům hedvábí
Napísala Mama Kami: Lois Lowryová - Dárce

Send to Kindle

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára