7. novembra 2014

Napísala Mama Kami: Jonathan Stroud - Prvá kniha prípadov agentúry Lockwood a spol.: Vreštiace schodisko

Zdroj: www.slovart.sk
Na túto knihu, aj keď je pre mládež som sa tešákovala, lebo autor mi nie je neznámy a mala som už do činenia s jeho knihami. Jonathan Stroud je anglický spisovateľ fantasy kníh, hlavne pre deti a mládež. Mala som tú česť s jeho trilógiou Bartimeaus a bolo to naozaj skvelé čítanie. Celá trilógia bola prešpikovaná brilantným humorom a ani v knihe Vreštiace schodisko to nebolo inak. Dej knihy sa odohráva v Londýne, po udalosti nazývanej Problém. A v čom spočíva hlavný problém? Duchovia sa rozhodli, že obšťastnia ľudí a zamoria svojou prítomnosťou svet živých. Táto situácia má za následok vznik agentúr, ktoré sa zaoberajú riešením "duchárskych" problémov. Čo by bolo celkom fajn, ale háčik je v tom, že jedine deti majú citlivosť na vnímanie duchárskych aktivít. Preto sú zamestnancami týchto agentúr prevažne deti, vedené síce dospelákom, ale hlavná úloha - eliminácia duchov je na nich. Výnimku tvorí agentúra Lockwood pod vedením Anthonyho Lockwooda a jeho spoločníka Georga Cubbinsa, ktorého Lucy Carlylová - budúca členka agentúry Lockwood a rozprávačka príbehu charakterizuje takto: "Sympatický asi ako čerstvo otvorený margarín s charizmou mokrej handry na dlážku.". Tu treba podotknúť, že George jej neostáva nič dlžný a ich večné spory sú zdravým korením celej knihy.

Agentúra Lockwood po nešťastnej strate (smrti) asistenta, hľadá nového zamestnanca. Po zábavnom prijímacom pohovore sa ním stáva mladé dievča Lucy, so schopnosťou počuť duchov a vcítiť sa do nich. Z predchádzajúcej agentúry odišla po nešťastnej udalosti, ktorá stála život všetkých agentov, ktorí sa zúčastnili istej tragickej akcie a Lucy ako jediná prežila. Ach, zabudla som spomenúť, že mladí agenti umierajú pomerne často, hlavne ak sa neriadia základnými pravidlami pre lovcov duchov:
1. Ak zbadáte ducha - utekajte
2. Duch sa vás nesmie dotknúť - inak zomriete!
3. Duchov vidia a počujú len deti

Naša mladá trojica začne svoju spoluprácu a hneď na začiatku spôsobia pri zbabranom prípade požiar vidieckeho sídla, ktoré ľahne popolom. Samozrejme je z toho veľký škandál, konkurencia je veľká a agentúre hrozí krach, pretože majiteľka žiada vysoké odškodné, ktoré Lockwood a spol. nemá ako zaplatiť. Ako na zavolanie z neba prichádza bohatý majiteľ železiarní John Fairfaix a ponúkne agentúre prípad, na ktorom už stroskotalo niekoľko vychytených duchárskych agentúr. Lockwood, George a Lucy majú na výber - buď prídu o agentúru, alebo sa postavia duchom z Vreštiaceho schodiska v jednom z najdesivejších panstiev v Anglicku... Aj keď je kniha určená mladším kategóriám ako som ja, Stroud nesklamal a pripravil akčnú jazdu okorenenú čiernym humorom a výborne spracovanou zápletkou. Momentálne vydavateľstvo Slovart pripravuje pokračovanie príbehu pod názvom Druhá kniha agentúry Lockwood a spol. - Šepkajúca lebka, ktoré si rozhodne nenechám ujsť.

KONIEC


Napísala Mama Kami

Súvisiace:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára